URO-DYN
Medyczne Centrum Diagnostyki Urodynamicznej

Siedziba placówki

URO-DYN

URO-DYN

ul. Wiśniowa 36
02-520 Warszawa
tel.: 22 646 36 77
tel.: 22 849 45 44
fax: 22 646 36 79
mail: gidian[@]urodyn.med.pl

Biuletyn nr. 1

Sprawozdanie z XXIII Zjazdu IUGA (International Urogynecological Association), Buenos Aires, listopad 1998.

Danuta Gidian

Organizacja Zjazdu była południowo amerykańska. Na początku nikt nic nie wiedział a wielu osób, które uiściły opłatę zjazdową nie było na liście. Nie było też dla nich materiałów. Obiady były wliczone w opłatę ale okazało się, że trzeba za nie dodatkowo płacić.

Były również sytuacje humorystyczne. Na uroczystości otwarcia przewodniczący Zjazdu, prof. Oscar Contreras Ortiz powiedział po angielsku, że bardzo kocha swój język ojczysty i ponieważ jest u siebie w kraju to będzie dalej kontynuował przemówienie po hiszpańsku.

Po nim wystąpiło jeszcze 4 mówców z Argentyny, każdy oczywiście przemawiał po hiszpańsku. Na zakończenie niespodziankę zrobił wszystkim prof. Alain Pigne z Francji, znakomicie mówiący po angielsku, który z wielką swobodą i swadą wygłosił swoje expose, ku uciesze sali również po hiszpańsku! Na szczęście, w następnych dniach językiem obowiązkowym był już angielski.

Właściwie nie powiedziano na tym zjeździe niczego nowego.Ulf Ulmsten ze Szwecji prezentował swoją technikę TVT (tension free vaginal tape). Prof. Halaska z Czech jak zwykle propagował operację metodą Burcha.

Najczęściej wykonywanymi pierwszymi zabiegami w wysiłkowym nietrzymaniu moczu są : Burch, TVT. w nawrotach zaś: Burch, TVT, Sling.

Prof. Linda Cardozo omówiła pierwsze wyniki wieloośrodkowych badań nad Trospium Chloride w leczeniu niestabilności wypieracza. Wymieniła, że w badaniach uczestniczyło 10 ośrodków z Wielkiej Brytanii i 3 ośrodki z Polski.

Przedstawiono podobne prace na temat Tolterodiny i Propiveryny.

Prof. Cardozo nadal uważa, że profilometru ma głównie znaczenie w wykrywaniu uchyłków cewki i ocenie pooperacyjnej wysiłkowego nietrzymania moczu. Przedstawiła również nowy, prosty sposób na wykrywanie niestabilności wypieracza. Jest nim ocena grubości ściany pęcherza. Jeśli przekracza 7mm, możemy podejrzewać niestabilność.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
 
© 2002 - 2021 Medyczne Centrum Diagnostyki Urodynamicznej URO-DYN
2002 created by: JSK Internet
2014 - 2021 modified by: PetS